top of page
pexels-kenneth-carpina-2203683_edited.jp
Hnojenie

Trávnatý koberec od nás k Vám prichádza zásadne nahnojený. Pre Vás to znamená, že najbližšie hnojenie (samozrejme závisí aj od doby pokládky, teda pokládka v septembri a neskôr sa už nehnojí vôbec), je cca po 3 týždňoch od pokládky.

Pri ploche do 1000m² odporúčame používať ručný (do ruky) rotačný prihnojovač / 5ks skaldom /(radi Vám ho predáme, ev. pri väčších plochách darujeme). Zásadne neodporúčame štrbinový vozík! Je to veľmi nepraktické náradie a v praxi sme sa niekoľkokrát stretli s neprimeraným prehnojením (až spálením) trávnikov. Pravidlo znie: hnojíme v menších dávkach  a radšej častejšie.

Podrobnejšie zloženie hnojív nemá význam vysvetľovať. Ak by sme chceli byť trochu vulgárny, tak tráva je v podstate „kultúrna burina“. Napriek tomu je nutné dať pod trávnik kvalitnú pôdu v hrúbke aspoň 10–15cm. Ak toto zanedbáme, neskôr to už hnojením nevylepšíme

Akékoľvek kvalitné trávové semeno, ev. zmes (od golfových typov až po lúky), ak nemá vhodné podmienky na rast, v „hluchej pôde“ bez života kvalitne neporastie a ani hnojenie tu už nepomôže. Radšej navozme hlinu s množstvom buriny a pýru (dokážeme ju neskôr odstrániť) a vieme, že zemina je „živá“ ako zeminu z nejakého výkopu. 

Zemina z hĺbky spravidla väčšej ako 0,5m je mŕtva a nepoužiteľná. Veľký pozor si treba dať napríklad aj pri novostavbách. Na už navozenú zeminu pripravenú na výsev ev. koberec, maliari (končiaci práce na stavbe) radi vylievajú vodu z umývaných vedier na zem. Nič nie je vidieť, ale tráva, alebo rastliny tam už nikdy neporastú.

Čo Vám povie málokto!

Rozdelenie hnojív podľa doby pôsobenia (orientačne) na rastliny:

  1. Trojtýždňové

  2. Trojmesačné

  3. Celoročné (hnojenie 1x za rok najneskôr v apríli!)

Fertilizer_1.jpg

Máloktorý zamestnanec, napríklad v obchodnom reťazci, Vám bude vedieť zodpovedať na otázku, akým spôsobom je viazaný dusík (pretože najmä o ňom treba hovoriť) v jednotlivých hnojivách. Žiaľ zatajujú to aj výrobcovia (zo zásady to nepíšu na etikety) a ich hlavná politika je o cenách. Pravidlo znie: čím lacnejšie hnojivo, tým kratšia doba prístupnosti dusíka v akejkoľvek forme pre rastlinu. Preto odporúčame kupovať hnojivo od ľudí, ktorí tomu skutočne rozumejú a nie sú len priekupníci.

V praxi to vyzerá tak, že ak kúpite hnojivo s dobou účinnosti dusíka napríklad tri týždne, tak si musíte poznamenať (najlepšie ak Vám pípne mobil pripomienku), že o tri týždne musím hnojiť opäť. V prípade nehnojenia, rastlina už spotrebovala (je to komplexnejší proces v mikrobiálnom procese v pôde) dusík a trávnik môže začať mať problémy. 

Ak má niekto predstavu o minimálnej údržbe svojej záhrady spôsobom – položím všade trávnik a mám pokoj, tak presný opak je pravdou. Z celej záhrady Vám najviac starostí narobí trávnik. Treba to priznať.

Pri nami odporúčanom postupe hnojenia ručným rozmetadlom pohnojenie 100m² trávnika trvá cca 5 min.

Štandardne začíname údržbu podľa počasia vertikutáciou (čistením trávnika od plsti, ktorú tráva tvorí prirodzene a je optimálne redukovať jej množstvo) niekedy koncom marca. V tej dobe je tiež vhodné začať s hnojením. Nemusíme sa báť, že je skoro, pretože rastlina reaguje na hnojivo až nad určitú teplotu (tráva začína rásť pri teplote nad +6Cº). Nič sa nestane ak je zima, ale sneh už nie je a my hnojíme. Vhodné je napríklad pohnojiť pred hlásenými zrážkami, aby bolo hnojivo nimi „spláchnuté“ a nemuseli sme púšťať závlahu.

Jesenné hnojivo

V krátkosti by som sa zmienil o tzv. jesenných typoch hnojív. Podľa nášho názoru sa jedná len o marketingový ťah, kedy predajca hnojív potrebuje predať ešte nejaké hnojivo. Pravidelné hnojenie je nutné ukončiť najneskôr! začiatkom septembra bežným hnojivom (nie celoročným), aby dusík, o ktorom sme už hovorili, dokázala rastlina „minúť“ do príchodu zimy. Je to dôležité z hľadiska prezimovania a zdravotného stavu trávnika. Dusík je zodpovedný za rast trávnika a v prípade nadbytku bude rastlinu „hnať“ do rastu.

 

Pri príchode mrazov a nedostatočnom zazimovaní trávy (nevyzretí pletív), to spôsobuje vymŕzanie  a ľahké napadnutie hubovitými chorobami na jar. Pri použití jesenných hnojív je trávnik síce pekný zelený dlho do zimy, ale nestojí to za to, aby ste na jar o neho prišli.

Používanie tzv. jesenných typov hnojív nemá opodstatnenie, pretože obsahujú síce menšie množstvo dusíka (ale obsahujú) a rastlina v odporúčanej dobe použitia (napr. september) už nie je schopná spracovať akékoľvek hnojivo do príchodu mrazov. V prípade štandardnej údržby počas celého roka je rastlina spôsobilá zdravo prežiť zimu (málo pohyblivý draslík a fosfor v pôde, ktorý je prístupný pre rastliny aj na jeseň) a čeliť tlakom chorôb na jar

bottom of page